7 nápadů pro zpestření dovolené v Chorvatsku

Dovolená Chorvatsko

Myslíte si, že Chorvatsko je u nás natolik proslulá země, že už vás nemůže ničím překvapit? Nechte se inspirovat našimi tipy na zpestření vaší dovolené v této různorodé a Čechy tolik oblíbené destinaci!

1. Romantická noc na majáku

Maják Porer

Nevšední střechu nad hlavou vám poskytne ubytování na majáku. Místo přebytečného komfortu budete odměněni zpěvem ptáků a šuměním moře, které vám bude jistě po návratu domů chybět. Vybrat si můžete z jedenácti majáků rozesetých po celém pobřeží. Opravdovou raritou je ubytování na majáku Porer, který stojí na stejnojmenném ostrůvku na pevnině ve tvaru kruhu o průměru osmdesát metrů. Od nejbližšího břehu vás bude dělit vzdálenost dva a půl kilometrů.

2. Přírodní park Lonjsko polje

Lonjsko Pole

Tento park leží stranou od hlavních komunikací Jadranu. Neokoukaný ráz krajiny tu má na svědomí meandrující tok řeky Sávy. Rovinaté území vám učaruje. Romantická zákoutí řeky, slepá koryta s pohupujícími se lekníny, tajuplné tůně obklopené slunečnými kosatci, husté lužní lesy a podmáčené louky – místní krajina tu žije vlastním životem, nad kterým dohlížejí kroužící hejna ptactva. Tento balzám na duši doplňují malebné vesničky s pohádkovými roubenými domky zdobené vinoucí se vinnou révou. Jako by se tu zastavil čas. Když už si myslíte, že vás v tomto romantickém koutě Chorvatska nemůže nic překvapit, dojdete do obce Čigoč. A čím tato obec v Lonjském polji své návštěvníky překvapí? Můžete tu spatřit neobvyklé soužití člověka a přírody. Téměř na každé roubence či chlévě objevíte čapí hnízdo se svými ctihodnými obyvateli. Najdete tu přes padesát obydlených hnízd. Díky tomu získala obec Čigoč v roce 1994 titul „Evropská ves čápů.“

3. Mini městečko Hum na Istrii

Hum, Istrie

Městečko Hum je zapsáno v Guinessově knize rekordů jako nejmenší město na světě! Město, o kterém byla první zmínka zaznamenána roku 1102, si dodnes zachovalo středověký ráz. Ve 12. století zde bylo centrum hlaholitského písemnictví, o čemž svědčí nápis na zdi místního kostela. Roku 1977 zde byla založena Alej hlaholitů. Promenáda, která spojuje sedmikilometrovou vzdálenost mezi městy Hum a Roče, je ozdobena jedenácti kamennými památníky.

4. Moderní architektura Zadaru

Budova, Zadar

Novodobým symbolem města Zadar se staly moderní architektonické skvosty. Roku 2005 tu vznikly tzv. mořské varhany. Jejich píšťaly byly zabudovány do stupňovité zdi a rozeznívají je mořské vlny. Varhany se rázem staly vyhledávaným místem turistů. Pro svůj úspěch byly varhany doplněny tzv. Pozdravem Slunci. Jedná se o umělecké zabudování 300 solárních panelů do kamenného nábřeží ve tvaru kruhu. Tyto panely přes den vstřebávají sluneční energii a v noci na kruhu o průměru 22 metrů můžete sledovat fascinující show světelných efektů.

5. Koupání na ostrově Hvar začátkem října

Hvar

Nestihli jste v létě dovolenou a je Chorvatsko vaše oblíbená destinace? Nezoufejte. Na nejdelším ostrově Chorvatska, Hvar, si můžete užívat letních radovánek i na začátku podzimu. Ostrov Hvar se podle časopisu Travel and Leisure umístil mezi desítkou nekrásnějších ostrovů světa. Ostrov se chlubí největším počtem slunečních dnů v roce a nejprůzračnějšími vodami Jadranu.

6. Potápění za pokladem

Chorvatsko je vyhledávanou destinací potápěčů. Milovníkům podmořského ráje Jadran odhaluje barevná hejna ryb, mořské koníky i poklady civilizace. Veškeré toto bohatství je pečlivě chráněno. Dobrodružstvím je potápění ke starým vrakům lodí. V okolí Dubrovníku je oblíbeným cílem potápěčů vrak lodi Tottono, která se potopila roku 1943 do hloubky 22 metrů. Ještě hlouběji najdeme vrak lodi Baron Gautsch potopený roku 1914 u Rovinje, který má dolní palubu v hloubce 42 metrů. Další vyhledávaná místo milovníků potápění vykouzlila matka příroda. Jsou to např. Modrá jeskyně u ostrova Biševo či Kornatské ostrovy.

7. Ubytování na farmě

Nádech romantiky vaší dovolené vdechne ubytování v původních zemědělských usedlostech, které leží mimo hlavní cestovní ruch. Některé z domků dokonce postrádají moderní sociální zařízení i elektriku, čímž dodají pobytu i na dobrodružnosti. Kdo by si naopak chtěl užít luxus stranou od letovisek, může si pronajmout některou z rekonstruovaných rustikálních vil s komfortním vybavením a bazénem.

-ep-