Kuchyně v Chorvatsku

Dovolená Chorvatsko

Kuchyně je v Chorvatsku velmi rozmanitá. Každý region nabízí své speciality, které byste během své dovolené měli ochutnat. Proslulé dobroty mají desítky druhů úprav a použití. Nejlepší pro ochutnání místních tradičních pokrmů je návštěva některého rodinného podniku (gostinice neb konoby), kde se setkáte s originální domácí kuchyní. Restaurace na promenádách jsou sice velice oblíbené, ale nabízí většinou standardní klasickou mezinárodní kuchyni.

Za jedno z chorvatských národních jídel je považována sušená šunka. Jde o syrovou šunku, která se nechává sušit na vzduchu a poté se udí. Tato chuťovka nechybí v žádné restauraci. Většinou je podávána s ovčím sýrem a olivami. Jak už bylo řečeno, každý region se chlubí svými specialitami.

Chorvatská kuchyně je bohatá na rybí speciality. Vyhlášenou pochoutkou na Istrii jsou lanýže. Tato exkluzivní houba je skutečnou delikatesou. Nejčastěji plní funkci „koření“. Pochutnat si můžete na kozím sýru s lanýži, těstovinách s orestovanými lanýži, nebo omeletě s těmito vzácnými zástupci z říše hub. Dalším vyhlášeným plodem moře jsou ústřice z Limského kanálu.

Oblíbeným prvním chodem je v této destinaci vynikající polévka „co dům dá“ – maneštra. Jde o silný zeleninový vývar z brambor, fazolí, zeleniny a vydatnou porcí kukuřice. S výbornou kuchyní se setkáme v Dalmácii. K sýrům se tu často podává prešut a vyuzená šunka. Populárním pokrmem jadranského pobřeží je dalmátské brodetoo (brudet) – guláš z mořských plodů či ryb. Setkat se mžeme s různými variacemi.

Mezi další typická chorvatská jídla patří pašticada – dušený pokrm z hovězího masa, žgvacet – guláš s unikátní chutí, který je připravován ze slepice. Nesmíme zapomenout ani na čevapčiči – pokrm, který se připravuje z velmi kvalitního masa. Je míchán z hovězího, vepřového a jehněčího. Důležitým krokem je maso třikrát umlít se solí a kořením. Chorvatské ho tvarují kovovou trubičkou a pak grilují.

Chorvati milují zmrzlinu. Většina cukráren se chlubí svým tajným receptem pro výrobu této sladké pochoutky. Jednou z nejoblíbenějších variant je sorbet – zmrzlinový nápoj, který bývá doplněn alkoholem.

V této zemi si snad každý vyšetří několikrát denně čas na kvalitní černou silnou kávu či lahodné espreso.

Slávu chorvatským vínům přinesla dalmátská vína, která již v době antiky patřila k vyhlášeným pochoutkám. Bílá vína se pěstují především v severských oblastech destinace. Nejznámější odrůdou je malvazija, v obchodech natrefíte i na chardonnay, tokaj, rulandské šedé, ryzlink a muškát. Věhlasné bílé víno však naleznete pouze na ostrově Krk v okolí města Vrbnik. Vrbnička žlahtina je jedinečné víno, kterému se v žádných jiných podmínkách nedaří. Nejproslulejším vínem severní Dalmácie je primoštenský babič, vynikající červené suché víno. Nejrozsáhlejší nabídku dobrých kvalitních vín nabízejí vinice v okolí Šibeniku – šibenický babič, plavina, opol rosé, dalmatiner. Směrem na jih však nabídka z pohledu kvality i množství druhů výrazně stoupá. Střední a jižní Dalmácie, a především ostrovy, jsou rájem pro milovníky dobrého červeného moku.V Murvici na Brači roste jedna z nejlepších variant odrůdy placac, víno bol. Na Hvaru najdete autochtonní vína bogdanuša, drnekuša, prč a mekuja i vynikající zlatý plavac nebo faros. Poloostrov Pelješac nabízí to nejlepší z dingače a postupu, vinice se tady doslova dotýkají mořského pobřeží.

Obyvatelé Chorvatska jsou přesvědčeni, že každá místní pálenka má léčivé účinky. Bývá podáván i po jídle pro lepší trávení. Mezi nejrozšířenější patří bylinná nazelenalá travarice. Travarice je rakije se středomořskou trávou na dně láhve. Liší se podle druhu trav a také podle délky louhování. Dalšími rozšířenými pálenkami jsou slivovice, hruškovice, ale taky loza, která se pálí z hroznů vína. Vliv Řeků je jasně vidět na chorvatské pálence mastika. Jedná se o destilát anýzu. Pod tímto názvem nehledejte nic jiného, než kultovní ouzo.