Kultura v Chorvatsku

Dovolená Chorvatsko

Chorvatské folklorní bohatství bylo odnepaměti součástí kulturní nabídky, kterou turisté rádi vítali. Na pódiích po celém venkovském Chorvatsku se organizují folklórní taneční představení, předvádějí se nejrůznější zachovalé zvyky a obyčeje. Většinu těchto představení provozují místní ochotnické spolky. Všechny tyto aktivity vlastně vycházejí ze spolku Seljacka Sloga, který se v Chorvatsku etabloval již počátkem třicátých let tohoto století a výraznou měrou přispěl k zachování ne jedněch zvyklostí.

Jednou z nejvýznamnějších akcí je bezesporu Mezinárodní záhřebská folklorní přehlídka, která se koná pravidelně v červnu již od počátku šedesátých let. Díky již zmíněným profesionálním souborům i mnohým nadšeným amatérům se podařilo k potěše všech návštěvníků Chorvatska zachovat neopakovatelné kouzlo národní identity a kultury.

Nejznámější letní folklorní akce pořádané na Jadranském pobřeží a ostrovech vlastně kopírují stejné slavnosti z 18.století. Více než 280 let se u příležitosti slavností Panny Marie Sinjské koná slavný Sinjska Alka – zápasnický turnaj. „Rytíři“ nebo „zápasníci“ se snaží ukořistit co největší počet bodů v nejrůznějších disciplínách, např. umísťování železných kotoučů na určené místo z běžícího koně. Istrijský Trka na Prstenac – kruhové závody je tomuto turnaj velice podobný. Hlavními dovednostmi, na které je kladen největší důraz při rytířských turnajích jsou především: zručnost, pozornost, rychlost a postřeh.

V Chorvatsku se koná poměrně velké množství různých maskových karnevalů. Například v Rijece se pořádá veliký Mezinárodní Rijecký karneval. Dále nesmíme opomenout karnevaly v Dalmácii a na jadranských ostrovech. Karnevaly jako takové jsou pro nás vlastně připomínkou časů dávno minulých.

V Brodanci se konají každý rok v srpnu unikátní Olympijské hry starých sportů. Na počátku června se pořádá populární Kniževatské shromáždění. Dále se konají zajímavé festivaly prezentující specifické chorvatské pokrmy a nápoje, pravděpodobně nejznámější z této skupiny je “ Kaj Su Jeli Nasi Stari „(Co jedli naši předkové).

Svatby na Plitvických jezerech představují nejen speciální atrakci pro turisty,ale také zajímavý střet různých kultur.

Velkému zájmu zahraničních návštěvníků se těší i známé kulturní a národopisní akce v Záhřebu, např. Bienale moderní avantgardní hudby, Mezinárodní festival animovaného filmu, divadelní festival Eurokaz, Mezinárodní festival loutkových scén, tradiční světová výstava květin Floraart, z národopisných akcí tradiční Přehlídka národopisu (Smotra folklora), mimořádně bohatá a pestrá podívaná