Tipy na výlet v Chorvatsku

Dovolená Chorvatsko

Plitvická jezera

Plitvická jezera se nacházejí poblíž hranic s Bosnou a Hercegovinou. Tento nejznámější Národní park leží v nadmořské výšce 500 – 640 m, v oblasti Lika. Jedná se o unikátní soustavu 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Z jejich barev až oči přecházejí. Tento národní park je od 1979 zapsaný na seznamu světového přírodního bohatství UNESCO. Ozdobou parku jsou také četné jeskyně, přírodní prameny a květinové louky. Přírodní krásy si můžete prohlédnout při jízdě vláčkem nebo při plavbě loděmi po jezerech.

Národní park Paklenica

Paklenica je po Plitvických jezerech druhým nejstarším národním parkem v Chorvatsku. Leží při Jadranské magistrále Zadar – Rijeka, 2 km od městečka Starigrad – Paklenica. Rozkládá se v nejjižnější části pohoří Velebit, který zde sahá téměř k samému moři. Přestože oblast působí jako nepřístupná divočina, patří k nejnavštěvovanějším národním parkům v Chorvatsku. Je snadno dostupný a umístěn v blízkosti turistických přímořských destinací. Na poměrně malém území se nachází neobvyklé přírodní bohatství, pestrý živočišný a rostlinný svět a různorodé geomorfologické jevy. Hlavní atrakcí parku jsou dva hluboké kaňony – Velika a Mala Paklenica, které jsou lemovány strmými vysokými skalisky. Zde je umístěno nejznámější alpinistické centrum v Chorvatsku známé i ve světě.

Cerovacké jeskyně

Jeskyně najdeme 81 km severovýchodně od Zadaru v nadmořské výšce 650 m, na pomezí Liky a Dalmácie. Z městečka Gračac 4 km.

Jedná se o soustavu několika krápníkových jeskyní, která je dlouhá asi 4 km a chlubí se nejbohatší krápníkovou výzdobu v Chorvatsku. Byly objeveny v r. 1913 a podle svého objevitele bývají někdy nazývány Turkaljeve spilje. Skládá se z horní soustavy (1 300 m chodeb), střední (390 m) a dolní (2 400 m chodeb, z toho zpřístupněno 700 m). Jeskyně jsou však podstatně rozsáhlejší, proto jejich speleologický průzkum pokračuje. Řadíme je také mezi jedno z nejbohatších chorvatských paleoarcheologických nalezišť.

Národní park Krka

Chorvatský národní park Krka, který se rozprostírá v centru Dalmácie, tvoří soustava peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými se můžete za horkého dne vykoupat. Hlavní atrakcí parku je sedm vodopádů, mezi nimiž vyniká Rošský vodopád (25,5 metrů) a Skradinské vodopády (45,7 metrů), u nás známé také pod názvem Vodopády řeky Krky. Máte také možnost podniknout výlet lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopádu a na ostrůvek Visovac, kde se nachází františkánský klášter a museum. Druhou památkou je ortodoxní klášter sv. Archanděla. Divoké království tohoto parku je vyniká v kontrastu s modrým mořem a holými skalami ostrova Kornati.

Mali Lošinj

Město Mali Lošinj je se zhruba šesti a půl tisíci obyvateli největším městem souostroví Cres a Lošinj v Rijeckém zálivu. Toto kouzelné městečko je cílem turistů i centrem veškerého dění. V zátoce kolem přístavu se rozkládá staré město. Najdeme tu široké ulice podél přístavu s výstavními domy, palác Kvarner s muzeem, v němž je umístěna vzácná bronzová kopie sochy Apoxyomena, řeckého atleta. Ta byla nalezena belgickým potápěčem jižně od Lošinje v r. 1996. Vydáte-li se křivolakými a uzounkými uličkami, lemovanými křiklavě fialovými buganvilijemi a majestátními oleandry, vzhůru nad město, dojdete ke zbytkům benátské pevnosti. Celé město tu budete mít jako na dlani, včetně krásného kostela sv. Martina z 15. století.

Na své si tu přijdou i milovníci sportů, je zde škola potápění a provozuje se tu zejména windsurfing.